ICW T2E12P-WT2-KU12F-QG Titan Elite Paralink LCD mount with a 12" T2 arm wall mount, Quartz Gray
ICW T2E12P-WT2-KU12F-QG Titan Elite Paralink LCD mount with a 12" T2 arm wall mount with a 12" flat keyboard tray, Quartz Gray
The T2 Elite arm w/ Paralink incorporates design features allowing it to support up to 22 lbs (9.9 kg) while providing effortless movement. The Elite allows an LCD to be suspended and pulled out when required. The Elite arm is fully cable managed, gas spring assisted, and provides up to 21" (53.3cm) of vertical and 30" (76.2cm) of horizontal adjustment from mount to monitor, along with 360° of rotation, making it ideal in medical operating rooms or dental operatories. This model is mounted to the wall and has a small 12" flat flip-up keyboard tray.