
Chief Mount RLT2 X-Large FIT Tilt Wall Mount Bracket
Chief Mount Large FIT™ Tilt Wall Mount RLT2
This tilting wall mount features a unique hinged design and low-profile depth.
- Provides low-profile, fingertip tilt
- Hinged design reduces packaging material
- Wide open wall plate allows for easy cable routing and connection
- GlideLock with Kickstand secures TV to wall plate without tools and inlcudes kickstand for easy cable connection
- Optional storage box provides a clean installation (PAC522, PAC521P)
Specifications
| Certifications: | TUV Approved, UL Listed |
|---|---|
| Color: | Black |
| Lateral Shift: | Depends on mounting pattern of screen |
| Maximum Screen Thickness: | 6" |
| Minimum Depth: | 1.96" (49.8mm) |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 100 x 100mm - 723 x 400mm |
| Orientation: | Landscape |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 16.5" x 30.8" x 2.0" (419 x 781 x 50mm) |
| Shipping Weight: | 14.00 |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 0° , - 12° |
| Typical Screen Sizes: | 32 - 52" |
| Wall Stud Compatibility (inches): | 16, 24 |
| Weight Capacity: | 125 lbs (56.7kg) |
When ordering this item, use this part number: RLT2


