
Chief Mount PFCUB Large Flat Panel Mobile Cart 4' to 6' Bracket, Black
Chief Mount PFCUB Large Flat Panel Mobile Cart 4' to 6', Black
- Centris Technology provides fingertip tilt and effortless display adjustment
- Tool-less telescoping height adjustment
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm the flat panel is locked in place
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation (PAC400 accessory can be used to rotate without removing the screen)
- Integrated cable management with flexible covers to hide cables for a clean installation
- Smooth rolling casters for effortless positioning (2 locking casters)
- Unique angled base design allows corner positioning for flexible placement options
Specifications
| Center of Display to Floor/Table Range: | 48 - 72" (1219 - 1829mm) |
|---|---|
| Color: | Black |
| Manual Height Adjustment: | 24 |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 200 x 200mm - 862 x 517mm |
| Orientation: | Landscape, Portrait |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 81.6" x 37.1" x 32.1" (2073 x 943 x 816mm) |
| Post-Installation Leveling (Roll): | Yes |
| Shipping Weight: | 68.00 |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 15° , - 15° |
| Typical Screen Sizes: | 42 - 71" |
| Weight Capacity: | 200 lbs (90.7kg) |
When ordering this item, use this part number: PFCUB


