
Chief Mount MTTU Large FUSION Fixed Wall Mount Bracket
Chief Mount Medium THINSTALL Tilt Wall Mount MTTU
The MTT is one of the world's thinnest universal tilt wall mounts.
- Low-profile design compliments the new ultra-thin flat panel TVs
- Designed specifically for and only compatible with new ultra-thin TVs 2” (51 mm) deep or less
- Ultra low-profile design compliments ultra-thin flat panel TVs
- Provides 12° of smooth, fingertip tilt
- GlideLock provides tool-less latching for faster installation
- Consists of one-piece steel bracket with two tilting interfaces
- Each interface includes a sliding flat for increased security
- Features a cable stand and bottom pullout for cable access
- Provides lateral shift for increased flexibility
- Can be installed in landscape mode only
Specifications
| Certifications: | UL Listed |
|---|---|
| Color: | Black |
| Lateral Shift: | Depends on mounting pattern of screen |
| Maximum Screen Thickness: | 2" (51 mm) |
| Minimum Depth: | 0.75" (19.1mm) |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 100 x 100mm - 600 x 400mm |
| Orientation: | Landscape |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 17.6" x 27.8" x 0.8" (448 x 706 x 19mm) |
| Shipping Weight: | 12.55 |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 0° , - 12° |
| Typical Screen Sizes: | 26 - 47" |
| Wall Stud Compatibility (inches): | 16 |
| Weight Capacity: | 100 lbs (45.4kg) |
When ordering this item, use this part number: MTTU


