
Chief Mount MSSUB Medium Flat Panel Swivel Table Stand Bracket, Black
Chief Mount Medium Flat Panel Swivel Table Stand, Black MSSUB
A swivel table stand designed to hold medium flat panel monitors or TVs.
- Free-standing with bolt-down capability for permanent installations
- Suitable for residential and commercial applications
- Telescoping height adjustment
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that your flat panel is locked in place
- Easy to connect/disconnect with no tools necessary
- Bolt-down capability for permanent installation
- Smooth swivel up to 45° in either direction with optional stops
- Integrated cable management conceals cables
Specifications
| Color: | Black |
|---|---|
| Manual Height Adjustment: | 5.25 |
| Mounting Method: | Free Standing and Bolt-down |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 100 x 100mm - 709 x 431mm |
| Orientation: | Landscape |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 19.3" x 14.3" x 9.3" (489 x 362 x 236mm) |
| Pivot (numerical value): | Yes |
| Post-Installation Leveling (Roll): | Yes |
| Shipping Weight: | 44.00 |
| Solution Type: | Universal |
| TV Height Range: | 15 - 32" (381 - 813mm) |
| Typical Screen Sizes: | 30 - 50" |
| Weight Capacity: | 150 lbs (68.kg) |
When ordering this item, use this part number: MSSUB


