
Chief MFQ6000S Medium Confidence Mobile Monitor Cart 2' Bracket Without Interface
Chief Mount Medium Confidence Monitor Cart 2' MFQ6000S
- Centris Technology provides effortless, fingertip tilt
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Provides telescoping height adjustment without tools
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that the flat panel is locked in place
- Offers quick connect/disconnect with no tools necessary
- Includes integrated security with the addition of a padlock
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation (MAC400 accessory can be used to rotate without removing the screen)
- Integrated cable management with flexible covers to hide cables out of sight for a fast, clean installation
- Lockable rear wheels provide added stability
- Compact, angled base makes corner positioning easy
Specifications
| Center of Display to Floor/Table Range: | 20.13 - 22.13" (511 - 562mm) |
|---|---|
| Color: | Black, silver |
| Manual Height Adjustment: | 2 |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 100 x 100mm - 709 x 431mm |
| Orientation: | Landscape, Portrait |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 27.1" x 36.1" x 25.2" (688 x 917 x 640mm) |
| Post-Installation Leveling (Roll): | Yes |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 45° , + 15° |
| Typical Screen Sizes: | 30 - 55" |
| Weight Capacity: | 125 lbs (56.7kg) |
When ordering this item, use this part number: MFQ600S


