
Chief Mount LTTU Large FUSION Micro-Adjustable Tilt Wall Mount Bracket
Chief Mount Large THINSTALL Tilt Wall Mount LTTU
One of the worlds thinnest universal tilt wall mount.
- Low-profile design compliments the new ultra-thin flat panel TVs
- Only compatible with new ultra-thin TVs 2” (51 mm) deep or less
- Designed specifically for and only compatible with new ultra-thin TVs 2” (51 mm) deep or less
- Ultra low-profile design compliments ultra-thin flat panel TVs
- Provides 12° of smooth, fingertip tilt
- GlideLock provides tool-less latching for faster installation
- Consists of one-piece steel bracket with two tilting interfaces
- Each interface includes a sliding flag for increased security
- Features a cable stand and bottom pullout for cable access
- Provides lateral shift for increased flexibility
- Can be installed in landscape mode only
Specifications
| Certifications: | UL Listed |
|---|---|
| Color: | Black |
| Lateral Shift: | Depends on mounting pattern of screen |
| Maximum Screen Thickness: | 2" (51 mm) |
| Minimum Depth: | 0.75" (19.1mm) |
| Mounting Pattern Compatibility (Universal Versions): | 200 x 200mm - 800 x 500mm |
| Orientation: | Landscape |
| Overall Dimensions (H x W x D): | 21.6" x 35.7" x 0.8" (548 x 907 x 19mm) |
| Shipping Weight: | 14.90 |
| Solution Type: | Universal |
| Tilt: | + 0° , - 12° |
| Typical Screen Sizes: | 37 - 63" |
| Wall Stud Compatibility (inches): | 16,20, 24 |
| Weight Capacity: | 100 lbs (45.4kg) |
When ordering this item, use this part number: LTTU


